SofaScore istatistiksel reytingleri

By

Futbolda bir devrim oldu – ve SofaScore da kendi yerini aldı. SofaScore istatistiksel reytingleri artan oyuncu performanslarını ölçme ihtiyacının karşılığıdır.

İstatistiksel açıdan ortalama bir futbol taraftarının bir TV yayını sırasında gördükleri bir maç sırasında toplanan verilerin sadece bir kısmıdır. Her müsabakada, futbol sahasında neler olduğunu rakamlara dökebilecek yaklaşık 1.500 farklı olay vardır. Operatörler, topa hakim olma, paslar, ikili mücadele, çalım atma, koşma, müdahale, şut ve diğerleri gibi bilgileri toplamak için verileri elle kaydeder. Bizim düşüncemiz bu istatistiklerden oyuncunun performansını kendi kendini açıklayıcı bir şekilde özetleyen kullanışlı bir bilgiler türetmekti.

Veri analistleri ekibimiz bir yıl boyunca yüzlerce oyunu analiz ederek, anahtar performans göstergelerinı tanımlayarak ve her birine değer vererek çok çalıştı. Biz futbola herkesin belirli bir rolü olduğu karmaşık bir dinamik sistem olarak yaklaştık. Nihai sonuç, oyuncuların sahada sıra kendilerine geldiğinde ne yaptıklarına bağlı olarak 10 ölçeğinde oyuncu reytingleri üreten sofistike bir algoritma oldu.

SofaScore istatistiksel reyting dağılımı 690,000’den fazla reytinge dayalı olarak gösteren bir grafik.

SofaScore istatistiksel reytingleri canlıdır, yani eylem gerçekleşirken gerçek zamanlı olarak güncellenirler. Karşılaşma başladığında, oyuncuların reytinglerinin gösterilebilmesi için yeterli istatistik üretmesi 10 dakika kadar sürer. Reytingler renk kodludur böylece kullanıcılar bir oyuncunun etkisini bir bakışta anlayabilir.

SofaScore istatistiksel rettingleri için renk kodlaması açıklayan bir ölçek.

Genellikle, oyuncular nadiren 6 altında reyting alır ve bu reyting kendi kalesine gol, penaltı verdirmek, kırmızı kart veya yalnızca hataların toplamı gibi büyük bir hatanın göstergesidir. Buna karşılık, oyuncular en az çabayla sıra dışı bir efor gerektiren mükemmel bir 10 reytingini de yine nadiren alır.

Neymar’ın son beş maçındaki SofaScore istatistiksel reytinglerini gösteren istatistik sekmesi.

Futbol, özünde gollere değer veren bir oyundur ve eğer bir golde rol alıyorsanız, katkınız son SofaScore reytingi yönünde daha değerli olacaktır. Ancak, futbolda golden fazlası vardır ve biz mükemmel bir reyting almada her oyuncuya eşit fırsat verecek bir algoritma oluştururken bu karmaşıklığı hesaba kattık. Yani, bir oyuncu bir çok top çalma, önemli paslar, başarılı koşular, pas arası yaparsa ve genel olarak sahanın her yerindeyse, teorik olarak, iki gol atan ancak maça başka bir şekilde dahil olmayan ve sadece bir kaç dokunuş yapan bir oyuncudan daha yüksek bir reyting alır. Konu reyting üretmek için onlarca istatistiği yoğun bir şekilde hesaplamak olduğunda, bu, önyargıya hiçbir pay bırakmayan anlaşılır bir spor bilimidir.

Mohamed Salah’ın mükemmel bir 10 SofaScore reytingi aldığındaki Isı Haritası.

Futbol veri odaklı bir ürüne dönüşmüştür ve SofaScore istatistiksel reytingleri hızla oyuncu performans değerlendirmesi için bir endüstri standardı haline gelmektedir. SofaScore istatistiksel reytingleri hakkında bir sorunuz var mı? [email protected] adresinden bize yazın.