Statystyczne oceny SofaScore

By

W piłce nożnej nastąpiła rewolucja – a oceny SofaScore odegrały w niej swoją rolę. Statystyczne oceny SofaScore są odpowiedzią na coraz większą potrzebę określenia gry zawodników w sposób ilościowy.

Statystyki, które przeciętny kibic piłki nożnej widzi podczas transmisji telewizyjnej meczu są tylko ułamkiem zbieranych danych. W każdych eliminacjach następuje około 1 500 różnych zdarzeń, które mogą wyrazić liczbowo to, co zdarzyło się na boisku. Operatorzy ręcznie zbierają dane, aby uzyskać informacje na tematy takie, jak posiadanie piłki, podania, pojedynki, wyjścia, próby odbioru, przechwyty, strzały i inne. Naszym pomysłem było wyciągnięcie z tych statystyk użytecznych informacji, które w jasny sposób podsumowują grę piłkarza.

Nasz zespół analityków danych pracował bardzo ciężko przez cały rok analizując setki meczy, identyfikując kluczowe wskaźniki wydajności i nadając im wartość liczbową. Podeszliśmy do piłki nożnej jak do złożonego, dynamicznego systemu, w którym każdy ma swoją rolę. Ostatecznie powstał skomplikowany algorytm, który generuje ocenę gracza w skali do 10, w zależności od tego, jak ten piłkarz grał będąc na boisku.

Wykres pokazujący statystyczny rozkład ocen oparty na ponad 690 000 ocenach.

Statystyczne oceny SofaScore są tworzone na żywo, co oznacza, że są uaktualniane w czasie rzeczywistym, w miarę rozwoju akcji. Gdy zaczyna się mecz, wystarczy maks. 10 minut, aby gracze wygenerowali ilość danych statystycznych wystarczającą do pokazania ich ocen. Oceny mają różne kolory, żeby użytkownicy mogli zrozumieć wpływ zawodnika na grę już na pierwszy rzut oka.

Skala, która wyjaśnia znaczenie kolorów statystycznych ocen SofaScore.

Zazwyczaj gracze rzadko otrzymują ocenę poniżej 6, ataka ocena przeważnie oznacza jakiś poważny błąd, jak na przykład gol samobójczy, puszczony rzut karny, czerwoną kartkę lub po prostu sumę błędów. Z drugiej strony gracze rzadko otrzymują idealną ocenę 10, ponieważ wymaga to niesamowitego wysiłku i popełnienia minimum błędów.

Tabela ocen statystycznych SofaScore Neymara z jego pięciu ostatnich meczy.

Zasadniczo piłka nożna jest grą, w której wartość mają gole, więc jeśli gracz przyczynia się do strzelenia gola, w ostatecznej ocenie SofaScore jego wkład będzie oceniany wyżej. Jednak w piłce chodzi o coś więcej niż tylko gole i wzięliśmy pod uwagę złożoność tej gry podczas tworzenia algorytmu, aby każdy zawodnik miał równe szanse otrzymania dobrej oceny. A zatem jeśli gracz wykonuje wiele prób odbioru, kluczowych podań, prób dryblingu, przechwytów i ogólnie jest wszędzie na boisku, może, teoretycznie, otrzymać wyższą ocenę niż gracz, który strzelił dwa gole, ale poza tym nie brał udziału w meczu i wykonał tylko kilka ruchów. Jest to proste, naukowe podejście do sportu, które nie pozostawia miejsca na stronniczość, bo ostatecznie ocena przyznawana jest przez maszynę, która przemieliła dziesiątki danych statystycznych.

Mapa ciepła Mohameda Salaha, kiedy otrzymał najwyższą ocenę SofaScore – 10.

Piłka nożna stała się produktem opartym na danych i statystyczne oceny SofaScore szybko stają się branżowym standardem oceny gry zawodników. Masz pytania na temat statystycznych ocen SofaScore? Napisz do nas na adres: [email protected]